Системи зберігання електроенергії

Новий ринок електроенергії України.
 Згідно з законом "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII, ухваленого в 2017 році
з 1 липня 2019 року відбувся перехід на нову модель ринку електроенергії

       Найбільш важливе нововведення для Виробників електричної енергії є необхідність точно прогнозувати генерацію електроенергії (щодобово повідомляти і виконувати погодинні графіки відпуску електричної енергії на наступну добу) і нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів електричної енергії за цінами, визначеними відповідно до Правил ринку. Вартість небалансів електричної енергії розраховується для кожного розрахункового періоду доби      (за кожну годину) залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку.

 У зв'язку з новими законами та змінами:
o  Вводяться штрафи за невиконання поданого щодобового прогнозування генерації СЕС.
o  Вводяться нові вимоги щодо показників якості електричної енергії згідно СОУ НЕК 341.001 2019.
o  При перенавантаженні вузлів системи, у зв’язку з постійним ростом приєднання нових станцій в мережу ВДЕ з нестабільною генерацією електроенергії, оператори систем почнуть активно вимикати/обмежувати генерацію станцій з використанням ВДЕ (задля балансування виробництва електроенергії з реальним попитом та забезпечення надійності системи). Згідно з нововведеннями диспетчер, за потреби, може обмежувати генерацію від СЕС та ВЕС в години, коли в енергосистемі падає споживання і є неможливим зменшити генерацію ТЕС та ГАЕС або якщо всі генеруючі потужності вже виведені.
o  Існує також велика вірогідність введення штрафів за стрибки видачі потужності найближчим часом задля отримання від виробників ВДЕ плавної зміни генерації.

    Щоб подолати моменти нестабільної енергогенерації, в систему мають прийти нові технології батареї для накопичення і зберігання енергії та гнучкі динамічні потужності, здатні при потребі за лічені хвилини включитися і швидко згенерувати потрібний обсяг електроенергії.

    Пристрій зберігання енергії (ESS) оснащений інтелектуальною системою управління, за допомогою якої можливо згладжувати пік мережевих навантажень, а також зберігати баланс енергетичних потреб і забезпечувати безпечну експлуатацію електромережі.
    У разі відмови електромереж, вона стає джерелом безперебійного живлення (ДБЖ) та надає для користувачів більш стабільну резервну енергосистему, що дає значні економічні вигоди.
    Головною метою використання ESS є вирівнювання генерації СЕС. Це досягається завдяки збереженню надлишкової енергії в акумуляторах при надлишку генерації, а коли генерації недостатньо - енергія береться з акумуляторів.
    В результаті роботи ESS ми отримуємо плавний графік генерації (червона лінія на графіку), за яким СЕС віддає електроенергію в мережу. Це дозволяє дотримуватися прогнозованої видачі енергії, яку зобов’язана згенерувати ФЕС за кожну годину доби, незалежно від погодних умов та зміни часу доби.